2021-06-23

Dlaczego warto sięgać po kosmetyki naturalne?

Kosmetyki naturalne stają się z roku na rok coraz popularniejsze. Większość konsumentów zaczyna dostrzegać ich pozytywny wpływ na własne zdrowie i samopoczucie, zaś producenci dokładają starań, aby ceny poszczególnych preparatów nie przekraczały możliwości finansowych przeciętnego użytkownika. Czym jednak owe specyfiki różnią się od kosmetyków konwencjonalnych i dlaczego warto sięgać akurat po nie?


Czym są kosmetyki naturalne?

Każda osoba choć trochę zainteresowana sektorem beauty będzie zapewne potrafiła bez problemu określić, co kryje się pod nazwą "kosmetyki naturalne". Są to mianowicie takie preparaty, które otrzymuje się wyłącznie z surowców dostępnych w naturze oraz ich pochodnych (pozyskiwanych zawsze w tradycyjnych procesach). Nie ma tu zatem miejsca dla jakichkolwiek chemicznych "polepszaczy", zaś moc specyfiku bierze się wyłącznie ze środowiska przyrodniczego.

Najczęściej spotykanym rodzajem kosmetyków naturalnych są produkty ziołowe, a zatem wytwarzane ze składników pochodzenia roślinnego. Jeżeli producent nie używa żadnych substancji zwierzęcych, możemy dodatkowo mówić o produkcie wegańskim. Specyfiki ekologiczne wyróżniają się z kolei surowcami pochodzącymi jedynie z ekologicznych upraw - w tym wypadku powinny się one legitymować stosownymi certyfikatami.

Kosmetyki naturalne określa się często mianem organicznych. Z chemicznego punktu widzenia są to takie preparaty, których substancje aktywne zawierają w swoich molekułach węgiel - a więc pierwiastek obecny we wszystkich organizmach żywych. Certyfikowane produkty organiczne muszą spełniać szereg rygorystycznych norm, co zapewnia bezpieczeństwo ich stosowania. Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat kosmetyków naturalnych przeczytaj również artykuł ze strony https://freshmate.pl/kosmetyki-naturalne-poznaj-rodzime-perelki-pielegnacyjne-i-makijazowe/.

Naturalne konserwanty

Naturalne konserwanty w kosmetykach to coraz bardziej popularna alternatywa dla tradycyjnych substancji chemicznych, które często są stosowane do przedłużania trwałości produktów kosmetycznych. Te naturalne składniki, takie jak ekstrakty roślinne, oleje eteryczne i witaminy, nie tylko pomagają zachować świeżość produktów, ale także przynoszą dodatkowe korzyści dla skóry. Działają one nie tylko jako konserwanty, ale także jako źródło cennych składników odżywczych, które mogą wspomagać zdrowie skóry. Dzięki temu kosmetyki z naturalnymi konserwantami stanowią atrakcyjną opcję dla osób poszukujących bardziej przyjaznych i organicznych produktów do pielęgnacji.

Dlaczego warto dbać o swoje ciało w zgodzie z naturą?

Wielu spośród nas zadaje sobie pytanie, na czym właściwie polega przewaga kosmetyków naturalnych względem ich "zwykłych" odpowiedników. Chodzi tutaj przede wszystkim o to, że preparaty syntetyczne składają się z substancji, których bezpieczeństwa nie można zagwarantować w stu procentach. Składniki te wpływają co prawda na dłuższą trwałość produktu albo na jego przyjemną konsystencję czy zapach, ale jednocześnie same w sobie bywają groźne dla zdrowia.

Dobry przykład stanowią tutaj parabeny - związki używane w przemyśle kosmetycznym jako konserwanty. Chociaż ich niewielkie stężenie w preparacie okazuje się neutralne dla ludzkiego organizmu, interakcje pomiędzy różnymi wariantami parabenów nie zostały przez naukowców do końca zbadane. Z tego względu zdecydowanie lepiej wybierać produkty ich pozbawione.

Kupując kosmetyki naturalne (zwłaszcza te certyfikowane), możemy być spokojni o kojący czy wręcz leczniczy wpływ na nasze ciało. Środki te nie szkodzą skórze, bardzo rzadko powodują jej podrażnienia, a dodatkowo działają w sposób holistyczny, nie zaś miejscowy. Oznacza to, że poprawiają ogólny stan naszego zdrowia, przez co oczywiście znacznie lepiej wyglądamy.

Zobacz także